
Naš imuni sistem ima odbrambenu ulogu u organizmu i zadatak da nas štiti od bolesti. Postoje razni uzročnici pada imuniteta pa time i razne bolesti. Među „napadačima" našeg odbrambenog sistema mogu biti bakterije, virusi, mikrobi, gljivice, toksini... To samo govori u prilog činjenice da odgovor na pitanje kako podići imunitet nije nimalo jednostavan niti jedinstven. Ne postoji jedan jedini način koji možemo primeti kao zakon.
Na jačinu imuniteta utiču i nasledni faktori i oni čine naš urođeni imunitet. Imamo i onaj koji u znatnoj meri zavisi od okolnosti u kojima živimo i od načina na koji živimo i to je stečeni imunitet.
Pored ovoga postoji podela na aktivni i pasivni imunitet.
Aktivni se odnosi na aktivnu ulogu antitela u našem ogranizmu koja se bore protiv raznih vrsta i zaraza i izvora bolesti.Pasivni imunitet nije produkt našeg organizma, već prenet sa neke druge osobe koja je već razvila antitela – recimo sa majke na dete preko posteljice ili preko majčinog mleka.
Istraživači navode kako su se prošla istraživanja previše oslanjala na izučavanje biologije majke, umesto da obrate više pažnje na uticaj telesnih tečnosti muškarca.
Važani detalji istraživanja su pokazali da se u spermi nalazi protein OIF (ovulacijski-indukcijski-faktor) koji direktno utiče na hipotalamus ženskog mozga. Ovaj deo mozga povezuje i kontroliše endokrini sistem (sistem žlezda koje luče hormone u krvotok) preko hipofize. Na ovaj način se uravnotežava nivo hormona u krvotoku žene, čineći ga izbalansiranim što povoljno utiče na kompletno zdravlje žene. Sperma je bogata hormonom oksitocinom on poništava hormone stresa, a manje stresa znači jači imunitet i brži oporavak. Receptori za oksitocin su otkriveni u tumorima. Stoga oksitocin sprečava rast karcinoma, a to posebno važi za karcinom dojke: što je više oksitocina, manji je rast tumora. Pored koncetracije oksitocina u spermi, on se luči i samim orgazmom i kod muškaraca i kod žena. Pored oksitocina sperma sadrži i endorfin, estron, prolaktin, tirotropin i serotonin, tu si i Cink, vitamin B12, velike količine vitamina C, kalcijuma, magnezijuma, fosfor. Vrlo je bitna spomenuti i činjenicu da se u semenu nalaze i dva ženska seksualna hormona: (LH) luteinizirajući hormon koji pospešuje ovulaciju i hormon koji stimuliše folikule (FSH), hormon koji ubrzava sazrevanje jajašceta. Ovo je naročito bitno za sve žene koje su u perimenopauzi jer su za ovaj period značajne kliničke, biološke i endokrine promene. Glavne promene su smanjenje i nestajanje lutealne faze zbog smanjena estrogena naročito estradiola ( posle 40godine u jajnicima ima oko 10 000 folikula), zato nastaju anovulatorni ciklusi. Zbog smanjena estrogena, narušava se povratna veza izmedju ovarijuma i hipofize, pa se smanjuje nivo gonadotropina ( FSH i LH). U hipotalamusu se smanjuje sinteza rilizing hormona, narušava se ravnoteža kateholamina. Zapadna medicina je takođe dokazala, da je vagina sposobna da resorbuje preko sluzokože mikroelemente koji se nalaze u spermi. Nedostatak ovog metoda je što se sperma zadržava jako kratko u vagini, resorpcija traje kratko i zato se na ovaj način resorbuju vrlo male količine mikroelemenata, hormona, antioksidanata i neophodnog proteina kako bi se postigao maksimalan efekat na očuvanju imunog sistema. Karakteristično za ovaj period je da je pojačana seksualna želja kod žena jer evolucija se pobrinula da se ovaj problem ublaži, nesvesno žene postaju manje odbojne prema spermi muškarca, češće pribegavaju oralnom seksu jer na ovaj način ženski organizam nesvesno nadoknađuje neophodan manjak hormona.
"Mene to ništa ne čudi, mnogim svojim pacijentkinjama sam savetovala da nekada prekrše svoja moralna načela i svojim partnerima podignu zadovoljstvo na viši nivo. Znam da je to glavno pitanje za sve žene, progutati ili ne progutati sad. To je intiman čin koji otkriva da potpuno verujete partneru, a njemu će to biti zanimvljivo iz nekih drugih razloga. To je svakako čin koji vas može dodatno zbližiti, a vama doneti velike zdravstvene benefite." - izjavila je Dr Kristiijana Nortrup